OTOČNÝ ROŽEŇ - GRIL
Provedení nerez

Otočný rožeň je určen pro přípravu selat, jehňat, kuřat, ryb a dalších druhů masa nad otevřeným ohněm. Vyznačuje se dobrými užitnými vlastnostmi, variabilní konstrukcí, originálním designem a profesionálním dílenským zpracováním. Je vyroben z ušlechtilých materiálů (nerez ocel pro potravinářské účely AISI 304, tvrzený hliník, mosaz; použité ocelové pevnostní šrouby jsou povrchově upraveny), díky ojedinělé konstrukci umožňuje snadnou údržbu po grilování. Kromě možnosti ručního otáčení lze samozřejmě použít elektrický pohon, jehož motor s převodovkou je napájen malým, bezpečným napětím 12 V ze síťového adaptéru. Malé napájecí napětí eliminuje nebezpečí úrazu el. proudem v nepředvídatelných podmínkách zahradního grilování. Rožeň je standardně vyráběn ve dvou velikostech dle rozteče opěr (110 cm a 150 cm), možnosti grilování lze rozšířit použitím dlouhé vidlice pro přípravu ražniči. Konstrukce a provedení jednotlivých částí otočného rožně jsou spolu s jejich užitnými vlastnostmi popsány níže. Na konci jsou uvedeny ceny rožňů v dodávaných sestavách.

Zvětšit obrázek Zvětšit obrázek Zvětšit obrázek Zvětšit obrázek

Zvětšit obrázek Zvětšit obrázek Zvětšit obrázek

Hřídel rožně s vidlicemi

Hřídel je vyroben z masivní nerez kulatiny. Jeho přední část je zaostřena, v opačném konci je vyvrtán osový otvor a příčný otvor se závitem pro instalaci ručního či elektrického pohonu. Kromě dvou mosazných kroužků, vymezujících polohu hřídele vůči opěrám, jsou na něm zafixovány středové segmenty, které spolu s tvarovanými nerezovými pruty tvoří dvě protilehlé vidlice, určené pro běžné grilování selat a jehňat či kuřat. Středové segmenty jsou před zajištěním dle potřeby posuvné po hřídeli, vzdálenost nerezových prutů od hřídele je též stavitelná. Díky konstrukci středových segmentů lze měnit i úhel prutů protilehlých vidlic vůči hřídeli. Navíc je možno použít i dlouhou vidlici (není v základní výbavě rožně) se speciálními bodci na přípravu ražniči a ryb. Oba druhy vidlic lze použít současně.

Zvětšit obrázek Zvětšit obrázek Zvětšit obrázek Zvětšit obrázek
hřídel s vidlicemi středový segment dlouhá vidlice kombinace vidlic

Opěry

Hřídel rožně se otáčí ve dvou ložiscích opěr (opěra sestává z trubky opěry a výsuvné ložiskové tyče). Na horním konci trubek opěr jsou uspořádány objímky se stavěcími šrouby, pomocí kterých zajistíme potřebnou polohu výsuvných ložiskových tyčí. Tak lze snadno nastavit a v případě potřeby při grilování i změnit vhodnou výšku hřídele rožně nad ohništěm. Aby nedošlo při zarážení samotných trubek opěr do země k jejich poškození, je dodáván ocelový trn z plné kulatiny. Zatlučením a následným vytažením trnu vznikne v zemi dostatečně hluboký otvor, do něhož zasuneme trubku opěry a následně ji zajistíme ve svislé poloze. Trubky opěr lze po dohodě upravit např. pro zalití betonem pro případ pevného umístění rožně.

Zvětšit obrázek Zvětšit obrázek Zvětšit obrázek Zvětšit obrázek
opěra detail zadní opěry detail přední opěry vytvoření otvoru v zemi

Ruční a elektrický pohon

Hřídelem rožně je možno otáčet buď ručně, nebo pomocí elektrického pohonu. Konstrukční řešení obou způsobů otáčení je vzájemně nezávislé. Pro aplikaci ručního pohonu zasuneme kliku s rukojetí do osového otvoru na konci hřídele rožně a zajistíme příčným šroubem. Možnost ručního pohonu oceníme např. v případě náhlého výpadku rozvodné sítě. Elektrický pohon rožně je pro komfort obsluhy nepostradatelný. Jedná se však o elektrické zařízení, které při bližším pohledu pracuje z hlediska bezpečnosti ve značně nepříznivých podmínkách. Griluje se většinou venku, někdy ve vlhkém prostředí či po dešti, v bezprostřední blízkosti se nachází otevřené ohniště, podmínky osvětlení okolí se mnohdy postupně mění. Nezanedbatelným faktorem je i relativně dlouhá doba grilování (několik hodin), kdy z různých důvodů může dojít ke snížení pozornosti jak obsluhy, tak i ostatních zúčastněných. Proto je pro maximální možnou eliminaci bezpečnostních rizik elektrický pohon grilu napájen malým bezpečným napětím 12V ze síťového adaptéru pomocí dostatečně dlouhého přívodu. Elektrický pohon je včetně zachycení mechanické reakce hřídele řešen tak, že i přes zdánlivě malé rozměry zcela spolehlivě otáčí nejen odrostlým seletem. Jeho montáž je stejně jako u ručního velmi jednoduchá. Výstupní hřídel elektrického pohonu nasadíme do osového otvoru na konci hřídele rožně a zajistíme příčným šroubem. Mechanická reakce pohonu je zachycena ramenem se silentblokem do zadní opěry. Síťový adaptér zasuneme do pevné zásuvky o napětí 230 V, 50 Hz. Na zadním čele krytu el. pohonu najdeme přepínač a dvoubarevnou signální LED diodu. V horní poloze přepínače se hřídel rožně otáčí a LED dioda svítí zeleně. V dolní poloze je pohon vypnut a červeně svítící LED dioda signalizuje přítomnost napájecího napětí 12 V. Převodovka pohonu je samosvorná, takže úhel natočení rožně se po vypnutí el. pohonu nemění. El. pohon je standardně dodáván s výstupními otáčkami 2 ot./min ve dvou provedeních, lišících se výstupním kroutícím momentem. Pohon, určený pro rozteč 110 cm, disponuje kroutícím momentem 2 Nm, rožněm s roztečí 150 cm potom otáčí pohon s kroutícím momentem 4,5 Nm. Proti tepelnému záření z ohniště i případným kapkám odstřikujícího tuku je pohonná jednotka chráněna oválnou zástěnou z leštěného hliníkového plechu. Tato zástěna je na hřídeli rožně zafixována stavitelnou objímkou, která zároveň slouží jako chladič, omezující přestup tepla z hřídele rožně do ústrojí převodovky elektrického pohonu. Zástěnu lze použít i při ručním otáčení rožněm. K pohonu je možno dodat měnič napětí a napájet jej např. z autobaterie v místech bez el. sítě.

Zvětšit obrázek Zvětšit obrázek Zvětšit obrázek Zvětšit obrázek Zvětšit obrázek
ruční pohon el. pohon a síť. adaptér el. pohon 2 Nm el. pohon 4,5 Nm zástěna

Vyvážení hřídele rožně

Před vlastním grilováním je nutno sele, jehně či kuřata navléknout na hřídel s vidlicemi. Po nasazení takto osazeného hřídele rožně do ložisek téměř vždy zjistíme, že hmotnost opékaného masa není kolem jeho osy rozprostřena rovnoměrně, tedy že těžiště celé sestavy se nachází někde mimo osu hřídele. Osazený hřídel se potom natočí do polohy, kdy je těžiště nejblíže zemi. Proto je nutno hřídel rožně vyvážit pomocí závaží, posuvného na protilehlém rameni a zabránit tak rázům a chvění při jeho následném otáčení jak ručně, tak hlavně elektrickým pohonem. Objímka s ramenem a závažím zároveň slouží jako kryt špice hřídele při grilování.

Zvětšit obrázek Zvětšit obrázek Zvětšit obrázek
objímka s ramenem a závažím kryt špice hřídele rožeň s roztečí 110 cm

Čistění rožně po grilování a uložení pro přepravu

Po každém grilování jsou jednotlivé části rožně značně znečištěny zbytky opékaného masa, tuků a grilovacích příměsí, které se mohou stát, pokud nejsou dokonale odstraněny, nepříjemným problémem při dalším použití. Rožeň je proto zapotřebí uvést do hygienicky vyhovujícího stavu. Z těchto důvodů je rožeň jednoduše rozložitelný na jednotlivé snadno omyvatelné díly. Tak lze dobře odstranit nečistoty ze všech vnějších i vnitřních ploch. Jednotlivé díly rožně (mimo hřídele) je možno uložit do dřevěné přepravky s víkem, což usnadní manipulaci a uskladnění. Zpětná montáž před dalším použitím je opět velmi jednoduchá. Pro utažení či povolení jednotlivých montážních šroubů je dodáván držák s příslušnými šestihrany

Zvětšit obrázek Zvětšit obrázek
dřevěná přepravka s víkem

Provedení s prostými šrouby bez točítek

Ocelové šrouby na výše uvedených fotografiích jsou opatřeny hliníkovými točítky. Tato úprava usnadňuje montáž rožně i případnou manipulaci s ním při grilování. Přispívá též k celkovému designu sestavy. Rožeň je dodáván i v provedení s prostými šrouby bez točítek s povrchovou úpravou zinkováním.

Zvětšit obrázek Zvětšit obrázek

Velikosti rožňů

Jak již bylo uvedeno, rožeň je standardně vyráběn a dodáván ve dvou velikostech, které jsou dány roztečemi opěr (vzdáleností ložisek) a celkovou nosností.

1) Rozteč opěr max. 110 cm (celková délka hřídele 130 cm, činná délka 90 cm) vhodný pro přípravu pokrmů do hmotnosti cca. 15 kg. El. pohon 2 Nm.
2) Rozteč opěr max. 150 cm (celková délka hřídele 170 cm, činná délka 130 cm) vhodný pro přípravu pokrmů do hmotnosti cca. 30 kg. El. pohon 4,5 Nm.

Sestava vždy osahuje :

Otočný rožeň je možno objednat včetně dřevěné přepravky nebo bez ní, dále s hliníkovými točítky , nebo s prostými šrouby bez točítek.

Ceny (jsou uvedeny včetně DPH)

Otočný rožeň včetně dřevěné přepravky se šrouby, opatřenými hliníkovými točítky:
rozteč opěr 110 cm cena : 14 950,- Kč
rozteč opěr 150 cm cena : 17 950,- Kč
Otočný rožeň včetně dřevěné přepravky s prostými šrouby bez točítek:
rozteč opěr 110 cm cena : 14 100,- Kč
rozteč opěr 150 cm cena : 17 100,- Kč
Otočný rožeň bez dřevěné přepravky se šrouby, opatřenými hliníkovými točítky:
rozteč opěr 110 cm cena : 13 500,- Kč
rozteč opěr 150 cm cena : 16 500,- Kč
Otočný rožeň bez dřevěné přepravky s prostými šrouby bez točítek:
rozteč opěr 110 cm cena : 12 500,- Kč
rozteč opěr 150 cm cena : 15 500,- Kč
Pro obě velikosti lze přiobjednat dlouhou vidlici s úpravou pro přípravu ražniči a ryb za 3 400,- Kč

Vyrábí a dodává: ing Jiří Žáček, Praha
mobil: 602 835 286
jizacek@email.cz
Na hlavní stránku